Przysłona

Przysłona – jest to parametr określający średnicę otworu, przez jaki wpuszczamy światło do aparatu. Obiektyw o przysłonie f/1 przepuszcza światło docierające do niego w całości. Dla przysłony f/2 do aparatu dociera połowa światła, które dociera do obiektywu. Przysłona f/4 oznacza ¼ światła, itd. Typowe przysłony: 1.8, 2, 2.8, 3.2, 4, 4.5, 5.6, 8, 11, 16, 22. Najniższa wartość liczbowa przysłony oznacza również jasność obiektywu, czyli największy możliwy otwór i najwięcej światła docierającego do aparatu. Jak nietrudno się domyślić, im większa liczba możliwych ustawień przysłony, tym lepiej – pozwala to otrzymywać zamierzone efekty, a nie tylko zbliżone.
Wiemy już co to przysłona, nie wiemy jednak co właściwie nam daje taka a nie inna jej wartość. Otóż wartość przysłony wpływa na głębię ostrości, czyli przestrzeń, wewnątrz której wszystkie elementy w obrazie są ostre. Zdrowe ludzkie oko nie pozwala zobaczyć tego, co nazywamy głębią ostrości – wszystko na czym skupimy wzrok będzie ostre.

Nie zapuszczając się w zagadnienia fizyki i wzory, można skrótowo powiedzieć: im wyższa wartość przysłony (mniejszy otwór, mniej światła) tym większa jest głębia ostrości (odległość między pierwszym i ostatnim ostrym elementem zdjęcia). I odwrotnie, im niższa wartość (większy otwór, więcej światła) tym mniejsza jest głębia ostrości.
Picture

Migawka

Jest to urządzenie, które zamontowane w aparacie przed matrycą (filmem) światłoczułą, zasłania ją przed światłem wpadającym przez obiektyw. W momencie robienia zdjęcia migawka odsłania matrycę na określony czas i wówczas obraz rzucany przez obiektyw jest rejestrowany przez elementy światłoczułe.
Migawka wyznacza czas naświetlania elementu światłoczułego, inaczej - czas ekspozycji. Zarówno aparaty analogowe jak i cyfrowe muszą mieć migawkę. W obydwu typach aparatów pełni ona tę samą rolę, jednak szczegóły rozwiązań technicznych mogą być zupełnie różne.