Sprzęt jakim robię zdjęcia makro

Fuji 9600s

Picture
     Fuji 9600s, to aparat kompaktowy nazywanych przez nie których lustrzanką hybrydową lub ultra zoom-em. Posiada nie wymienny obiektyw 28-300mm, 9.0 milionów pixeli, tryb w pełni manualny, manualne pokrętło ustawiania ostrości. Aparat bardzo dobrze nadaje się do robienia zdjęć makro, posiada tryb makro i super makro umożliwiający ostrzenie od 1cm. Umożliwia zapis zdjęć w jpg jak i w raw-ach.

Raynox dcr 250

Picture
        Raynox dcr 250- to soczewka dołączana do obiektywu umożliwiająca extremalne zbliżenia, jej zaletami jest wysokiej jakości soczewka "zabierająca" mało światła, umożliwiająca fotografie na maxymalnie przymkniętej przysłonie, jej wadą jest stosunkowo mała głębia ostrości GO zmniejszająca się wraz ze wzrostem ogniskowej (zoom-u) czasami uniemożliwiając zrobienia w pełnej ostrości owada wielkości muchy.

Nikon D50 nowy aparat nowe wyzwanie 


Postanowiłem zakupić lustrzankę nikon d50. Jest zupełnie amatorska lustrzanka, jednak w pełni wykorzystana odwdzięcza się użytkownikowi pięknymi zdjęciami. Wraz z lustrzanką zakupiłem obiektyw Nikkor 55mm 3.5 MF micro, jest obiektyw stworzony do micro i makro fotografii wraz z kompletem pierścieni pośrednich można spokojnie uzyskać skale odwzorowania 2:1. Pierwsze efekty możecie zobaczyć w dziale foto.Pozdrawiam i życzę miłego oglądania  

Sposób na makro zdjęcia

      Teorii na robienie zdjęć makro jest prawdopodobnie tyle co i fotografów, przedstawię tutaj swój sposób na robienie zdjęć. Wiele osób uważa ,że do robienia dobrych ( niekoniecznie makro i micro) zdjęć konieczny jest drogi aparat najlepiej lustrzanka z kilkoma obiektywami, nie zamierzam pisać ,że kompakty są lepsze, ale na pewno na początek przygody z fotografią wystarczą, podstawową cecha jaką musi mieć aparat to możliwość ustawienia manualnego trybu, czyli kontrola nad przysłoną, migawką i balansem bieli, o ile w fotografii portretów czy krajobrazów można korzystać z ustawień auto, lub trybów tematycznych, to w makro jest to nie możliwe. Gdy już mamy taki aparat musimy dobrze opanować ustawianie przesłony i czasu wyzwolenia migawki (w słowniku pojęć jest to lepiej opisane)
      Jest przysłowie "amator martwi się o pieniądze na aparat, profesjonalista o pieniądze na obiektyw,a mistrz o światło" i właśnie światło jest najważniejsze w makro fotografii. Gdy już będziecie biegać po lesie lub zacienionych krzakach zorientujecie się, ze brakuje wam światła. Zaczynając od początku, aby uzyskać dużą głębie ostrości GO musimy przymknąć przesłonę, lecz gdy to zrobimy czasy wyzwolenia migawki skróci się  (co za tym idzie zdjęcie musi być wykonane ze statywu lub na wdechu:) każdy minimalny ruch powoduje nie ostre zdjęcie. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia, albo obiekt doświetlić lampą, albo aparat na statyw. Poręczniejszym sposobem jest użycie lampy, najlepiej zewnętrznej(dodatkowy koszt) lub wbudowanej, tak czy inaczej koniecznie z dyfuzorem rozpraszającym światło(polecam dyfuzory własnej roboty:).
     W przypadku fotografowania owadów, ważny jest prawidłowy kadr. Zauważcie, że biedronka czy inna mrówka nie ciekawie wyglądałaby skadrowana od góry, byłaby płaska, stracilibyśmy  wiele szczegółów ,które najciekawsze są w takich zdjęciach, dlatego czasem trzeba położyć się na ziemi, albo chociaż przykucnąć. Starajcie się również nie przycinać skrzydełek czy nóg owadów, gdyż nie wygląda to najlepiej. Oczywiście makro to nie tylko owady, można fotografować kwiaty,wodę,banknoty,monety,owoce i wiele wiele innych rzeczy ,które wydadzą się wam interesujące.Podsumowując potrzebujecie:
-Chęci
-Aparatu z trybem manualnym
-Lampy, może być wbudowana
-Statyw (czasem warto wziąć bo wbrew pozorom niektóre owady potrafią nie ruszać się prze 30min.)
-Dyfuzora do rozproszenia światła z lampy błyskowej
-Dużo dużo cierpliwości!!!